Ako vyberiem správnu farbu strechy na svoj dom?

Strecha je rozsiahlou časťou domu, a preto je výber farby pre majiteľa domu zásadným rozhodnutím. Pri rozhodovaní sa vám preto určite zíde online strešný plánovač, ktorý vašu strechu dokáže vizualizovať. A máte šťastie, pretože tu taký jeden máme! Kliknite, prosím, na Plánovač striech GERARD.

Ak si však chcete toto dôležité rozhodnutie dôkladne premyslieť, máme pre vás niekoľko nápadov, ktoré vám pri rozhodovaní o farbe strechy pomôžu.

  • Farba strechy

Pri výbere farby strechy môžete experimentovať s kontrastnými farbami alebo naopak, voliť jemnejšie rozdiely. Jednej veci sa však radšej vyhnite, a tou je úplná zhoda. Vonkajšia farebná schéma totižto funguje práve vďaka rozdielom v použitých farbách. Ak budete meniť aj farbu domu, najprv si vyberte farbu strechy. Pri fasáde nebude natoľko ťažké rozhodnúť sa, pretože budete mať k dispozícii väčšie množstvo farieb ako v prípade striech. Nezabudnite, že strecha zabezpečuje približne 30 % celkového vizuálneho efektu vášho domu, takže výber tej správnej farby je veľmi dôležitý! Správnu kombináciu vyberajte tak, že vzorky farieb strechy priložíte k nafarbeným stenám domu. 

Podrobnosti

Budete prekvapení, aký vplyv na vzhľad majú detaily, akými sú žľaby, fascia, odkvapy či odvodňovacie potrubia. Väčšina stylistov sa zhodne na tom, že je najlepšie farebne zladiť žľaby a strechu, pretože odkvapy a odtoky nepatria, až na niekoľko výnimiek, medzi dizajnové prvky domu, a je preto lepšie, keď nevystupujú do popredia.

  • Teplo a slnečné svetlo na streche

Vaša strecha absorbuje teplo zo slnka a prenáša ho priamo do vášho domu. Svetlejšie farby odrážajú svetlo lepšie ako tmavé farby, takže keď pri výbere strechy zvolíte o niekoľko odtieňov svetlejšiu farbu, môžete tak napomôcť udržanie chladnejšieho domu. Nemusíte však vyberať bezhlavo a zvoliť si bielu strechu. Nezabudnite na izoláciu, pretože to je tá najlepšia ochrana proti teplu aj chladu.

  • Ďalšie rady na výber farby

Profil a sklon strechy, rovnako ako aj okolie, v ktorom sa váš dom nachádza, môžu mať na celkový vzhľad vášho domova výrazný vplyv.

Hneď ako si vyberiete farbu strechy, vyskúšajte, či ladí so zvyškom domu pomocou jednoduchého triku – použite rovnakú farbu v menšom množstve až na troch rôznych miestach v okolí domu (napríklad na poštovej schránke, kôlni, dverách garáže či na prednom plote). Použitím farby na iných miestach, najmä v prednej časti nehnuteľnosti, získate vyvážený farebný dojem.

Nespoliehajte sa na farebné odtiene v prospekte; je náročné prispôsobiť tlač skutočnej farbe, a tak si radšej vyžiadajte farebné vzorky.